APC Smart-UPS On-Line 1500VA/1500W Rackmount 2U 230V SRT1500RMXLI apc SRT1500RMXLI
APC Smart-UPS On-Line 1500VA/1500W Rackmount 2U 230V SRT1500RMXLI
Manufacturer Warranty
APC Smart-UPS On-Line, 1500VA/1500W, Rackmount 2U, 230V, 6x C13 IEC outlets, SmartSlot, Extended runtime, W/ rail kit SRT1500RMXLI
Specifications:
Main
  • Main Input Voltage: 230 V AC 1 phase
  • Product or component type: Uninterruptible power supply (UPS)
  • Other Input Voltage: 220 V, 240 V
  • Main Output Voltage: 230 V 1 phase
  • Other Output Voltage: 220 V, 240 V
  • Rated power in W: 1500 W
  • Rated power in VA: 1500 VA
  • Input Connection Type: IEC 60320 C14
  • output connection type: 6 IEC 60320 C13
  • Number of rack unit: 2U
  • Cable length: 1.8 m
  • Number of cables: 1
  • Range of product: Smart-UPS On-Line
Complementary
  • Battery type: Lead-acid internal
  • UPS connectivity: Serial port, USB port
  • Mounting mode: Rack-mounted with kit sold separately
Batteries & Runtime
  • Battery type: Lead-acid battery
  • Extended runtime: 1
  • Number of battery filled slots: 1
  • Number of battery free slots: 0
  • Battery recharge time: 3 h
  • Number of battery replacement quantity: 1
  • Battery life: 3…5 year(s)
  • Replacement battery: APCRBC155
  • Battery charger power: 108 W rated
General
  • Number of power module filled slots: 0
  • Number of power module free slots: 0
  • product web sub-family: High density
  • Redundant: No
  • UPS type: Double conversion online
Physical
  • Colour: Black
  • Height: 85 mm
  • Width: 432 mm
  • Depth: 505 mm
  • Net weight: 21 kg
  • Mounting preference: No preference
  • Mounting mode: Rack-mounted
  • Two post mountable: 0
  • USB compatible: Yes
  • Mounting position: Horizontal
Input
  • Input voltage limits: 100...275 V 40% load, 176...275 V full load
  • Network frequency: 40...70 Hz auto-sensing
Output
  • Bypass type: Built-in bypass
  • Crest factor: 3 : 1
  • Harmonic distortion: Less than 2 %
  • Maximum configurable power in VA: 1500 VA
  • Maximum configurable power in W: 1500 W
  • Wave type: Sine wave
  • Output frequency: 50/60 Hz +/- 3 Hz sync to mains