APC Smart-UPS On-Line 2200VA Rackmount 3U 230V SRTL2200RMXLI apc SRTL2200RMXLI
APC Smart-UPS On-Line 2200VA Rackmount 3U 230V SRTL2200RMXLI
Manufacturer Warranty
APC Smart-UPS On-Line, 2200VA, Rackmount 3U, 230V, 6x C13+2x C19 IEC outlets, SmartSlot, Extended runtime, W/ rail kit,W/ Lithium-ion external battery SRTL2200RMXLI
Specifications:
Main
  • Main Input Voltage: 230 V AC 1 phase
  • Product or component type: Uninterruptible power supply (UPS)
  • Other Input Voltage: 220 V, 240 V
  • Main Output Voltage: 230 V 1 phase
  • Other Output Voltage: 220 V, 240 V
  • Rated power in W: 1980 W
  • Rated power in VA: 2200 VA
  • Input Connection Type: IEC 60320 C20
  • output connection type: 6 IEC 60320 C13, 2 IEC 60320 C19
  • Number of rack unit: 3U
  • UPS connectivity: Serial port, USB port
  • Battery type: Li-Ion (Lithium-Ion)
  • Battery voltage: 48 V
  • Number of battery free slots: 0
  • Battery recharge time: 4 h
  • Battery life: 5…10 year(s)
  • Battery charger power: 155 W rated
  • Height: 128 mm
  • Width: 432 mm
  • Depth: 639 mm
  • Net weight: 27.8 kg
Input
  • Input voltage limits: 160...275 V half load
  • Crest factor: 3 : 1
  • Harmonic distortion: Less than 2 %
  • Maximum configurable power in VA: 2200 VA
  • Maximum configurable power in W: 1980 W
  • Wave type: Sine wave
  • Output frequency: 50/60 Hz +/- 3 Hz sync to mains