APC Smart-UPS X-series 48V external battery pack SMX48RMBP2U apc SMX48RMBP2U
APC Smart-UPS X-series 48V external battery pack SMX48RMBP2U
Manufacturer Warranty
Specifications:
Main
  • Main Input Voltage: 48 V DC
  • Product or component type: External battery pack
  • Number of rack unit: 2U
  • Battery type: Lead-acid battery
  • Provided equipment: Installation guide, Rack mounting brackets
  • Range of product: Smart-UPS Battery Systems
Batteries & Runtime
  • Device mounting: Enclosed battery cartridge
  • Number of battery filled slots: 0
  • Number of battery free slots: 0
  • Number of battery replacement quantity: 2
  • Battery voltage: 48 V
  • Replacement battery: APCRBC115
Physical
  • Colour: Black
  • Height: 89 mm
  • Width: 432 mm
  • Depth: 490 mm