Eaton 9PX Marine UPS 1500 VA 1500 W Input: C14 Outputs: (8) C13 Rack/tower 2U 9PX1500IRTM Eaton 9PX1500IRTM
Eaton 9PX Marine UPS 1500 VA 1500 W Input: C14 Outputs: (8) C13 Rack/tower 2U 9PX1500IRTM
Manufacturer Warranty
Eaton 9PX Marine UPS, 1500 VA, 1500 W, Input: C14, Outputs: (8) C13, Rack/tower, 2U
Specifications :
* Model: 9PX1500IRTM
* Topology: Online
* Rack size: 2U
* VA rating: 1500 VA
* Wattage: 1500 W
* Internal bypass: Yes
* Hot swap power: No
* Auto shutdown function: Yes
* Primary frequency - max: 70 Hz
* Primary frequency - min: 40 Hz
* Input connection: C14
* Input nominal voltage: 230V default (200/208/220/230/240V)
* Nominal frequency: 50/60 Hz
* Input frequency range: 40-70 Hz
* Input power factor: >.99
* Receptacle: (8) C13
* Number of Outputs C13: 8
* Output waveform: Sine wave
* Voltage: 230V
* Output nominal voltage: 230V default (200/208/220/230/240V)
* Battery replacement: Hot-swappable internal batteries and extended battery modules (EBMs)
* Battery rating: 12 V / 9 Ah