Eaton 9PX Marine UPS 3000 VA 3000 W Input: C20 Outputs: (8) C13 (2) C19 Rack/tower 3U 9PX3000IRTM Eaton 9PX3000IRTM
Eaton 9PX Marine UPS 3000 VA 3000 W Input: C20 Outputs: (8) C13 (2) C19 Rack/tower 3U 9PX3000IRTM
Manufacturer Warranty
Specifications :
* Model: 9PX3000IRTM
* Topology: Online/Double-conversion
* Rack size: 3U
* VA rating: 3000 VA
* Wattage: 3000 W
* Internal bypass: Yes
* Hot swap power: No
* Auto shutdown function: Yes
* Primary frequency - max: 70 Hz
* Primary frequency - min: 40 Hz
* Input connection: C20
* Input nominal voltage: 230V default (200/208/220/230/240V)
* Nominal frequency: 50/60 Hz
* Input frequency range: 40-70 Hz
* Input power factor: >.99
* Receptacle: (8) C13, (2) C19
* Number of Outputs C13: 8 * Number of Outputs C13: 2
* Output waveform: Sine wave
* Voltage: 230V
* Output nominal voltage: 230V default (200/208/220/230/240V)
* Battery replacement: Hot-swappable internal batteries and extended battery modules (EBMs)
* Battery rating: 12 V / 9 Ah